دوشنبه , ۱۴۰۳/۰۲/۳۱
خانه / مقالات روانشناسی / رهایی از چنگال اهریمن درون

رهایی از چنگال اهریمن درون

رهایی از چنگال اهریمن درون به ندای قلبت گوش بده، به رؤیاهایت جان ببخش. مهم نیست دیگران چه می‌گویند، به خودت اعتماد داشته باش. گاهی برای داشتن یک پرش بزرگ رو به جلو، لازم است صد گام به عقب برگردید. همه ما فراز و نشیب‌های زیادی در زندگی داشته‌ایم. اما نباید ناامید شویم. چون می‌دانیم این جا پایان زندگی نیست. زندگی‌مان تازه شروع شده است. گذشته از این‌ها، هر پایانی فرصتی است برای آغازی تازه. حالا اجازه بده آستین‌ها را بالا بزنیم و ببینیم چگونه می‌توان این راهکارها را به‌طورعملی در زندگی پیاده کرد. بهترین راه‌رهایی از چنگال اهریمن درون شناسایی عامل اصلی ایجاد آن است. ترس، ریشه‌ تمامی مشکلات است که خود را به اشکال مختلفی از قبیل بی‌قراری، اضطراب، عصبانیت، حسادت، غم یا افسردگی بروز می‌دهد. برای شناسایی ترس و راههای مقابله با آن بهتر است از یک مشاور و روانشناس کمک گرفته شود. به خاطر ترس چنان از خواسته‌ها و عواطفت فاصله می‌گیری که درنهایت احساس پوچی سراسر وجودت را در برمی‌گیرد. به‌راستی شما از وقوع چه اتفاقاتی می‌ترسی؟ از شکست می‌ترسی. هیچ‌کدام از کارهایی که انجام می‌دهی به‌نظرت خوب نمی‌آیند. در نتیجه تبدیل به فردی خجالتی و گوشه‌گیر شدی که اغلب اوقات به دنیای خیالی خود پناه می‌برد. فقط زنده‌ای اما زندگی نمی‌کنی. از به‌کارگیری استعدادها و توانایی‌هایت واهمه داری. از ابراز عقاید و نظراتت خجالت می‌کشی. از خطر کردن و دست ‌به‌کارهای جدید زدن می‌ترسی و نمی‌توانی زندگی را همان طور که هست تجربه کنی. همین شما را بیشتر و بیشتر منزوی و گوشه‌گیر می‌کند درسته؟! ‌ترس ساخته‌وپرداخته‌ی ذهن شماست. اغلب ترس‌ها عاقلانه و منطقی نیستند. فکر می‌کنی بدترین اتفاقی که امکان دارد برایت بیفتد چیست؟ اگر یکبار شکست خوردی، دست از تلاش برندار. آن قدر تلاش کن تا موفق شوی. با هر تلاشی بیشتر به نقاط ضعف و قوت خود پی می‌بری. در نتیجه در تلاش‌های بعدی با رفع نقاط ضعف کارت هر چه بیشتر به موفقیت نزدیک می‌شوی. منشأ مشکلات خود را شناسایی کن.

در مورد مسائلی که شما را می‌رنجانند فکر کن. عامل بی‌قراری، اضطراب، عصبانیت، حسادت، غم، افسردگی، احساس پوچی و گوشه‌گیری شما چیست؟ برای از بین بردن این مشکلات چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟ اولین گام این است که آن‌ها را بپذیری. نباید از آن‌ها فرار کنی. هر چقدر بیشتر سعی کنی از آن‌ها فاصله بگیری، اهریمن وجودت بیشتر شما را دنبال می‌کند. بایست و با آن مبارزه کن تا به‌زودی شاهد فروپاشی آن باشی. با این عمل شما نیروی دشمن را تضعیف می‌کنی و هر روز و لحظه‌به‌لحظه آن را به شکست نزدیک‌تر می‌سازی. با تضعیف دشمن، شما جان تازه‌ای می‌گیری و می‌توانی باافتخار روز پیروزی بر اهریمن وجودت را جشن بگیری. طرز تفکر خود را تغییر بده در ابتدا باید تصمیم به تغییر بگیری. مطمئن باش تا خودت نخواهی هیچ تغییری حاصل نمی‌شود. همچنین اگر قصد داری برای کسب رضایت فرد دیگری خود را تغییر بدهی باز هم هیچ فایده‌ای ندارد. شما باید به خاطر خودت تغییر کنی. میان باید تغییر کنم (مجبور به انجام کاری هستم که علاقه‌ای به انجام آن ندارم) و می‌خواهم تغییر کنم (به خاطر خودم می‌خواهم تغییر کنم و تغییر هم می‌کنم) تفاوت بسیاری است. در ابتدا باید طرز تفکر خود را تغییر دهی. مطمئن شو که قصد تغییر داری. نگرش مأیوسانه و ناامیدانه ی خود را کنار بگذار. تفاوت میان شما و افراد موفق تنها در طرز نگرش شماست. افراد بسیاری را می‌توان یافت که بر فقر غلبه کردند و به موفقیت‌های چشمگیری دست یافتند. اگر آن‌ها قادر به این کار بودند، چرا شما نتوانی؟ با علاقه، اراده، ازخودگذشتگی و صرف وقت می‌توانی به اهداف موردنظرت برسی. همراز عزیز، نگرش مثبت شاید نتواند تمامی مشکلاتت را حل کند اما به هرحال می تواند شما را به تلاش وا ‌دارد… نترس… شروع کن…

 

اگر تبدیل به فرد گوشه‌گیری شده‌ای که به دنیای خیالی خود پناه می‌برد، فقط زنده‌ای اما زندگی نمی‌کنی، از به‌کارگیری استعدادهایت می‌ترسی، از ابراز عقاید و نظراتت خجالت می‌کشی، نمی‌توانی دست به کارهای جدید بزنی! می‌توانی از یک روانشناس و مشاور کمک بگیری تا برحسب نیاز تمرین‌ها و تکنیک‌های خاصی را به شما ارائه دهد.

آوای موفقیت با مهتاب علیمرادی

روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی

مدیر مسئول و نویسنده خودسازی

۶۶۴۱۹۰۶۱(۰۲۱)

www.MahtabAlimoradi.com

telegram.me/MahtabAlimoradi

instagram.com/Mahtab.Alimoradii

 

درباره‌ی مهتاب علیمرادی

مهتاب علیمرادی، روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی. عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران با شماره عضویت 32444. مدیر مسئول انتشارات آوای موفقیت با مجوز 10815. نویسنده خودسازی و موفقیت. شماره تماس: 66419061

همچنین ببینید

از دوزخ زندگی ات بیرون بیا

از دوزخ زندگیت بیرون بیا! کار را با بخشش خود شروع کن. شما انسان هستی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر تمایل دارید از آخرین مقالات، فایلهای صوتی و تصویری سرکار خانم مهتاب علیمرادی با اطلاع شوید،‌ کافیست اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

عضویت 
شماره همراه جهت اطلاع‌رسانی توسط سامانه پیامکی می‌باشد.
close-link