یکشنبه , ۱۴۰۳/۰۴/۳۱
خانه / مقالات روانشناسی / به نظر شما عشق واقعی چگونه است؟

به نظر شما عشق واقعی چگونه است؟

همه ما دوست داریم “عشق” را در زندگی خود تجربه كنیم و به یكدیگر عشق بورزیم. اما این كار چگونه امكان‌پذیر است و چطور می‌توانیم “عشق” را به معنای واقعی تعریف كنیم؟ چگونه می‌توانیم متوجه شویم عشق ما به راستی واقعی است یا خیر؟ برای یافتن پاسخ به این پرسش‌ها مطالب زیر را با دقت بخوانید.

بسیاری از ما دوست داریم عاشق باشیم و یكدیگر را با تمام وجود دوست بداریم، اما واقعا نمی‌دانیم این كار را چگونه انجام دهیم و اصلا معنای واقعی “عشق” چیست؟ در این‌جا از شما می‌خواهم چند دقیقه‌ای مكث كنید و از خود بپرسید: “به راستی معنای واقعی عشق چیست؟”

اگر بخواهیم “عشق” را تعریف كنیم بسان این است كه بخواهیم یك رنگ خاص را برای فردی نابینا توصیف كنیم. تصور كنید چگونه می‌توانید این كار را به خوبی انجام دهید؟! دلیلی كه خیلی سخت می‌توانید عشق را تعریف كنید این است كه شما می‌خواهید آن را با ذهنتان تجسم كنید، در صورتی كه این كار امكان‌پذیر نیست. زیرا “عشق” احساسی است كه در نتیجه عشق ورزیدن حاصل می‌شود. یعنی شما باید خود تصمیم بگیرید و بخواهید عشق را تجربه كنید تا بتوانید آن را احساس كنید.

عشق ورزیدن با آن‌كه بخواهیم دوستمان داشته باشند بسیار متفاوت است. دلیلی كه اكثر افراد دوست دارند دیگران به آنان عشق بورزند این است كه می‌خواهند به‌طور غیرمستقیم بخش‌های آسیب‌دیده روحشان را ترمیم كرده و یا به عبارتی دیگر احساس بزرگی و باارزشی كنند. در صورتی كه عشق واقعی این‌طور نیست. انسان، بدون قید و شرط عشق می‌ورزد و منتظر چیزی نمی‌ماند. عشق واقعی خود شما هستید یعنی همان روح پاكی كه منشا الهی دارد و در درون شما جاری است. هنگامی كه شما با تمام وجود به خود و دیگران عشق می‌ورزید، دریچه‌های قلبتان باز شده و با هر تنفس، عشق را وارد قلبتان می‌كنید. در این صورت است كه شما هرگز احساس تنهایی نمی‌كنید و عشق واقعی را تجربه می‌كنید، زیرا خداوند در وجودتان جریان دارد و هر لحظه خلاء‌های درون شما را پر می‌كند.

عشق واقعی در یك رابطه چگونه است؟

به عنوان مثال اگر شما ازدواج كرده‌اید و در ارتباط با فرد دیگری هستید، در این مورد كمی تامل كنید. آیا واقعا نسبت به او عشق واقعی دارید؟ دیدتان نسبت به او چگونه است؟ بهتر است بدانید عشق واقعی هنگامی رخ می‌دهد كه قلب فرد آكنده از عشق باشد و همچنین دچار خلاء‌های عاطفی نباشد. در این صورت او به طور ناخودآگاه عشق درونی خود را نثار اطرافیان خود خواهد كرد. اگر شما دچار كمبودها و خلاء‌های روحی، عاطفی هستید و احساس درماندگی و بی‌ارزشی می‌كنید، بدون شك قادر نخواهید بود عشق واقعی را در زندگی خود تجربه كنید. عشق چیزی است كه باید از درون شما و یا به عبارتی از اعماق وجودتان متبلور شود و تنها در این صورت شما می‌توانید آن را بدون قید و شرط به دیگران نثار كنید. اگر انتظار دارید دیگران این چنین باشند، یعنی آنها به شما عشق بورزند، باز هم نمی‌توانید عشق را به معنای واقعی تجربه كنید، زیرا شما با این خصوصیات رفتاری دارای قلبی بسته بوده و متاسفانه پر از خلاءها و كمبودهای عاطفی هستید. بهتر است بدانید فردی كه دارای عشق واقعی است هرگز چیزی را از طرف مقابل خود خواستار نیست. عشق حقیقی مانند آبشاری است كه از روح الهی در درون شما سرچشمه گرفته و سپس دریاچه وجود شما را سیراب می‌كند. بعد از آن‌كه این دریاچه پر شد به طور ناخودآگاه به جوی‌ها و رودهای اطراف منتهی می‌شود و آنها را نیز پر و سیراب می‌كند. به عبارتی دیگر فردی كه عشق حقیقی را جست‌وجو می‌كند، ابتدا باید خود از عشق سیراب شود و بعد بتواند آن را به دیگران نثار كند. بنابراین اگر قلب شما بسته باشد، در این صورت نمی‌توانید عشق الهی را دریافت كنید و در نتیجه دریاچه درونتان خالی شده و متاسفانه برای پر كردن آن نیاز به توجه و تایید دیگران پیدا می‌كنید و عشق را به اجبار از دیگران خواستار می‌شوید.

در این‌جا اگر به راستی خواهان آن هستید كه در زندگی به یك عشق واقعی و حقیقی دست یابید بهتر است دریچه قلبتان را باز كنید و خداوند و یا به عبارتی دیگر همان عشق را به آن دعوت كنید و ابتدا خود كاملا سیراب شوید و بعد آن را بدون قید و شرط به اطرافیان خود و یا دیگران تقدیم كنید.

و در انتها هرگز نمی‌توانید ادعا كنید دارای عشق واقعی هستید در حالی كه مرتبا آن را از دیگران جویا می‌شوید. زیرا با این عمل شما می‌خواهید اعمال و رفتار دیگران را كنترل كنید و همه چیز را تحت نظر بگیرید، بنابراین در این صورت هرگز انتظار نداشته باشید به عشق واقعی دست یابید. ولی به راستی اگر می‌خواهید از زندگی خود لذت ببرید و در انتهای عمرتان پشیمان نشوید بهتر است همین لحظه اراده كنید و با انتخاب خود “عشق” را به زندگیتان دعوت كنید.

مهتاب علیمرادی

مجله موفقیت – شماره ۱۷۳ – شهریورماه ۸۸

آوای موفقیت با مهتاب علیمرادی

روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی

مدیر مسئول و نویسنده خودسازی

۶۶۴۱۹۰۶۱(۰۲۱)

www.MahtabAlimoradi.com

telegram.me/MahtabAlimoradi

instagram.com/Mahtab.Alimoradii

درباره‌ی مهتاب علیمرادی

مهتاب علیمرادی، روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی. عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران با شماره عضویت 32444. مدیر مسئول انتشارات آوای موفقیت با مجوز 10815. نویسنده خودسازی و موفقیت. شماره تماس: 66419061

همچنین ببینید

از دوزخ زندگی ات بیرون بیا

از دوزخ زندگیت بیرون بیا! کار را با بخشش خود شروع کن. شما انسان هستی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر تمایل دارید از آخرین مقالات، فایلهای صوتی و تصویری سرکار خانم مهتاب علیمرادی با اطلاع شوید،‌ کافیست اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

عضویت 
شماره همراه جهت اطلاع‌رسانی توسط سامانه پیامکی می‌باشد.
close-link