یکشنبه , ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
خانه / مقالات روانشناسی / اهریمن درونت را میشناسی؟

اهریمن درونت را میشناسی؟

هرجا بروی گریزی از خودت نیست. همیشه از شنیدن این گفته نفرت داشتم تا اینکه بالاخره یک روز دلیل آن را متوجه شدم. من با مواجه نشدن با این کلام می‌خواستم از خودم فرار کنم! بیشتر عمرم را در عالم هپروت سیر می‌کردم و سردرگم و ناامید بودم. به‌ندرت در لحظه حال زندگی می‌کردم و همیشه برای فرار از خودم یا به‌دنبال نبش قبر گذشته بودم یا برای آینده خیال‌بافی می‌کردم. حال که من در غلبه بر این رفتار موفق شدم؛ بی‌شک شما هم می‌توانید. هدف غایی زندگی این است که از آن به بهترین نحو ممکن استفاده کنید و لذت ببرید. تک‌تک لحظات آن را احساس کنید و اجازه دهید زندگی طبق روال طبیعی خود جریان یابد. طی‌ کردن مسیر زندگی با کوله‌بار سنگین گذشته ملال‌آور است و من نیز از اینکه مدام از خودم فرار می‌کردم خسته شدم. تا‌حدی‌ که کاسه‌ صبرم لبریز شد و درنهایت تصمیم گرفتم با اهریمن درونم مواجه شوم. ما برای سال‌ها در حال کشمکش بودیم، اما من به‌راستی نمی‌دانستم با چه‌کسی یا چه‌چیزی در حال جنگیدن هستم؛ زیرا این موجود خبیث در پستوی ذهن من پنهان شده بود. از تمام به‌اصطلاح «شکست‌هایم»یاد گرفتم که مهم نیست انسان چندبار زمین می‌خورد؛ بلکه مهم این است که بلند شود و دوباره امتحان کند. اگر هرگز از تلاش دست برندارید، شکستی هم درکار نخواهد بود. حال می‌دانم که توانایی‌های نهفته‌ من بی‌شمارند و آنچه در گذشته برایم اتفاق افتاده آینده‌ام را رقم نمی‌زند. البته تغییرات بزرگ به‌آسانی شکل نمی‌گیرند، اما غیر‌ممکن هم نیستند و ارزش تحمل سختی‌ها را دارند. من موانعی را که بر سر راهم قرار دارند از بین می‌برم و به‌دنبال تحقق رؤیاهایم می‌روم. بهتر است شما نیز همین حالا شروع کنید و تحت نظارت یک روانشناس و مشاور به بررسی و ریشه‌یابی این مشکلات بپردازید.

در‌نهایت، وقتی متوجه شوید مشکل از کجاست می‌توانید برای رفع آن اقدام کنید. در غیر این صورت، هرکجا بروید آن مشکل هم با شما می‌آید. در این زندگی فقط عده معدودی مسیر درست را پیدا می‌کنند؛ برخی این مسیر را تشخیص نمی‌دهند و تعدادی هم نمی‌خواهند آن را پیدا کنند. مسیر منتهی به خوشبختی همان مسیری است که خودتان انتخاب می‌کنید و در آن قدم می‌گذارید؛ بنابراین به توانایی‌های نهفته خود اطمینان کنید. مهم نیست چند‌بار به‌سختی شکست خورده‌اید. در هر حال، باید بلند شوید و به راهتان ادامه دهید؛ حتی اگر به همه اهداف خود نرسید، دست‌کم می‌دانید که همه تلاشتان را به‌کار گرفته‌‌اید. با انجام‌ دادن این کار، بی‌شک در روزهای پایانی عمرتان دیگر با مرور گذشته، حسرت روزهای رفته و کارهای نکرده را نمی‌خورید. وقت‌تان را با افسوس‌ خوردن درباره اشتباهات گذشته هدر ندهید. گذشته‌ها گذشته‌اند. فقط از آن‌ها عبرت بگیرید و به راهتان ادامه دهید. همین الان می‌توانید تصمیم بگیرید که زندگیِ جدیدی را شروع کنید یا مانند سابق فرصت‌ها را از دست بدهید. در زندگی هیچ فرصت دوباره‌ای در کار نیست: حالا یا هیچ‌وقت. انتخاب با شماست. برای بهبود شرایطتان تلاش کنید. برای دستیابی به چنین وضعیتی از هیچ تلاشی دریغ نورزید. در این صورت به شادی و آرامش دست می‌یابید. همواره لذت را مهمان زندگی‌تان کنید. شما به همین دلیل، به این دنیا آمده‌اید. باید عاملی که شما را از رسیدن به اهدافتان باز می‌دارد شناسایی کنید. می‌توانید به‌دنبال امیدهای واهی باشید و باقی عمرتان را بدوید یا مثل من آن‌قدر با سرعت بدوید که سکندری بخورید و در‌حالی‌که روی زمین افتاده‌اید، برای مدتی طولانی خشکتان بزند تا حقیقتی که در مقابل شماست، یعنی زندگی، را ببینید. هرجا که بروید، گریزی از خودتان نیست… می‌توانید از شر هرآنچه مانع موفقیت شماست خلاص شوید. هر‌کسی با تلاش می‌تواند تغییر کند. هر‌چقدر این تغییر سخت‌تر باشد، به همان میزان با رنجش‌های بیشتری همراه خواهد بود. به زندگی خودتان نگاهی بیندازید و ببینید می‌خواهید با آن چه‌کار کنید. بهتر است همین حالا برای تغییر آن اقدامی کنید. ترس زاییده ذهن ماست؛ پس با همه‌ وجود با ترس‌هایتان مواجه شوید و ذهنتان را با افکار بیهوده مغشوش نکنید. هر‌چقدر هم که برای مبارزه با این افکار تلاش کنید، اهریمن درونتان شبانه‌روز با شماست. فقط یک راه وجود دارد: با این موجود خبیث رو‌به‌رو شوید. کنترل زندگی‌تان به دست شماست. شما نمی‌توانید بر تمام اتفاقات رخ‌داده در زندگی‌تان مسلط شوید؛ اما نحوه‌ واکنش نشان‌دادن به آن‌ها رامی‌توانید کنترل کنید. حتی اگر مسیری را اشتباه رفتید و جهت درست را گم کردید، می‌توانید همان مسیر را برگردید و راه مناسب را در پیش بگیرید. پس هرگز ناامید نباشید…

 

اگر می‌بینید نمی‌توانید واکنش‌های خود را مدیریت کنید بهتر است برای ریشه‌یابی و بهبود از یک روانشناس و مشاور کمک بگیرید تا برحسب نیاز، تمرین‌ها و تکنیکهای خاصی را به شما ارائه دهد.

آوای موفقیت با مهتاب علیمرادی

روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی

مدیر مسئول و نویسنده خودسازی

۶۶۴۱۹۰۶۱(۰۲۱)

www.MahtabAlimoradi.com

telegram.me/MahtabAlimoradi

instagram.com/Mahtab.Alimoradii

درباره‌ی مهتاب علیمرادی

مهتاب علیمرادی، روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی. عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران با شماره عضویت 32444. مدیر مسئول انتشارات آوای موفقیت با مجوز 10815. نویسنده خودسازی و موفقیت. شماره تماس: 66419061

همچنین ببینید

از دوزخ زندگی ات بیرون بیا

از دوزخ زندگیت بیرون بیا! کار را با بخشش خود شروع کن. شما انسان هستی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر تمایل دارید از آخرین مقالات، فایلهای صوتی و تصویری سرکار خانم مهتاب علیمرادی با اطلاع شوید،‌ کافیست اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

عضویت 
شماره همراه جهت اطلاع‌رسانی توسط سامانه پیامکی می‌باشد.
close-link