یکشنبه , ۱۴۰۳/۰۴/۰۳
خانه / مقالات روانشناسی / ۱۰ هدف مهم برای موفقیت فرزندان!

۱۰ هدف مهم برای موفقیت فرزندان!

در این‌جا به شما ده هدف بسیار مهم و ضروری را پیشنهاد می‌كنیم تا با به كارگیری آن‌ها، زندگی فرزندانتان را متحول كرده و آینده‌ای درخشان را برای آن‌ها به ارمغان آورید.

به شما توصیه می‌كنیم با دقت كامل این مقاله را بخوانید و در صورت امكان قلم و كاغذی بردارید و تیترها و نكات مهم را در آن یادداشت كنید.

هدف اول: از خود تصویر مثبت داشته باشد.

شما بایستی به عنوان پدر و مادر كاری كنید كه فرزندتان تصویری خوب و مثبت از خود داشته باشد. البته این موضوع بدان معنا نیست كه طوری برخورد كنید كه فرزندتان تصور كند تافته جدا بافت‌هاست و از دیگران كامل‌تر و برتر است. بر عكس تنها باید متوجه شود كه او هدیه خداوند بر روی زمین است و به همین دلیل زندگی‌اش دارای اهمیت است. كودكان و نوجوانان باید در طی مراحل رشدی خود پی به این نكته بسیار مهم ببرند كه زندگی آن‌ها ارزشمند است و بایستی قدر آن را بدانند. ما به عنوان والدین و یا معلم همواره باید به صورت زبانی و عملی به آن‌ها نشان دهیم كه انسان موجود ارزشمندی است و باید قدر خود را به خوبی بداند. بد نیست بدانید این طرز برخورد و گفتار ماست كه ذهنیات فرزندان‌مان را شكل می‌دهد.

بنابراین بایستی مراقب رفتار و گفتارمان باشیم تا كاملا مثبت و حساب شده باشد و بر روی آن‌ها تاثیر لازم را بگذارد. فرزندان‌تان را به خاطر كارهای خوبشان تشویق كنید تا سریع‌تر به این هدف برسند.

هدف دوم: مستقل باشد.

اگر می‌خواهید فرزندتان؛ والدین، همسر، دوست و یا یك فرد موثر برای جامعه باشد، بهتر است او را مستقل بار بیاورید. این بدان معنا نیست كه به او در زندگی كمك نكنید و پشتیبان او نباشید. همواره به او عشق بورزید و در صورت نیاز او را راهنمایی كنید و پیشنهادهای لازم خود را به او بدهید ولی هرگز فراموش نكنید كه او بایستی مستقل بار بیاید و روی پای خود بایستد.

هدف سوم: ایمان داشته باشد.

یكی از موارد بسیار مهم كه باید به فرزندان‌تان آموزش دهید این است كه آن‌ها باید متوجه شوند كه در تمام امور زندگی به خداوند توكل كنند و به او ایمان واقعی داشته باشند.

كودكان و نوجوانان باید در همان مراحل اولیه رشد خود بیاموزند كه اگر در زندگی‌شان با مشكلی مواجه شدند، تنها كسی كه قادر است كمك كند و راه‌حل درست و مناسب را به آن‌ها نشان دهد خداوند است. آن‌ها باید بدانند كه مشكلات زندگی اعم از مسایل مالی،‌ سلامتی، ‌زناشویی، فرزندان و یا خانواده، همگی امور سطحی هستند و برای یافتن بهترین راه‌حل، باید از خداوند قادر و مطلق كمك بطلبند.

اگر می‌خواهید مورد لطف خداوند و بندگانش قرار بگیرید و از آگاهی كامل برخوردار شوید، تنها به خداوند بزرگ تكیه كنید و به او اعتماد داشته باشید. تمام كارهایتان را به او بسپارید و هر كاری انجام می‌دهید خداوند را مد نظر داشته باشید. بعد با كمال تعجب خواهید دید كه چگونه به سمت موفقیت گام خواهید برداشت.

شما به عنوان پدر و مادر می‌توانید در این زمینه بهترین الگو برای فرزندتان باشید. او یقینا با دیدن اعمال شما، بهترین مسیر را در زندگی برای خود برمی‌گزیند.

هدف چهارم: مسوولیت اعمال خود را بر عهده گیرد.

فردی كه در زندگی یاد گرفته مسوولیت اعمالش را بر عهده بگیرد، مطمئنا دارای شخصیتی خوب و سالم است. در زندگی هر چه بكارید همان را درو می‌كنید. بهترین كاری كه والدین و معلمان می‌توانند انجام دهند این است كه الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشند و در عمل مسوولیت رفتار و اعمال‌شان را بر عهده گیرند. هیچ عذر و بهانه‌ای نیز در این زمینه قابل قبول نیست.

هیچ كسی نیست كه در زندگی دچار مشكل، اشتباه و گناه نشود. همه افراد به نوعی دچار خطا و اشتباه می‌شوند. نكته مهم این است كه نمی‌توان این مسایل را در زندگی حاشا كرد و آن‌ها را نادیده گرفت، ‌بر عكس باید واقعیت را پذیرفت و مسوولیت رفتارمان را بر عهده گیریم. گرچه بسیار سخت است كه انسان در هنگام وقوع حادثه خود را كنترل كند و از آن درس بگیرد،‌ ولی درست در همین شرایط است كه شخصیت انسان شكل می‌گیرد.

هدف پنجم: استعدادهایش را بشناسد.

این وظیفه شماست كه فرزندتان را آگاه كنید و استعدادها و توانایی‌هایش را به او بشناسانید. كودكان و نوجوانان دارای استعدادهای فراوانی هستند كه بهتر است در همان دوران نوجوانی به آن پی ببرند و به خاطر این همه توانایی سپاسگزار باشند و با داشتن پشتكار و نظم و انضباط استعدادهای بالقوه‌شان را شكوفا سازند.

به فرزندان‌تان بگویید اگر دست به كاری می‌زنند، آن كار را تا آخر انجام دهند و در بین راه رها نكنند. زیرا تنها در این صورت است كه می‌توانند خیلی سریع به اهداف‌شان دست یابند. استعداد چیزی نیست كه به مرور زمان از بین برود، بلكه در هر زمانی می‌توان آن را شكوفا ساخت، البته به این شرط كه او را متوجه استعدادهای درونی‌اش كنید، تشویق كنید و همواره به او یادآوری كنید كه می‌تواند هر كاری را انجام دهد.

هدف ششم: از توانایی‌هایش به نحو احسن استفاده كند.

فرزندتان را تشویق كنید تا دست به كارهای مختلفی بزند و تجربیاتش را افزایش دهد. با این عمل متوجه می‌شود كه به چه چیزی علاقه‌مند است و در چه زمینه‌ای توانایی دارد. بنابراین در همان زمینه نهایت سعی و تلاش خود را می‌كند و به طور حتم موفق‌تر نیز خواهد شد.

هدف هفتم: امیدوار باشد.

فرزندان باید بدانند كه در زندگی همواره امید داشته باشند و هیچ‌گاه امید و توكل‌شان را از دست ندهند. برندگان هرگز جا نمی‌زنند، علی‌رغم تمام موانع و مشكلاتی كه در زندگی‌شان دارند باز هم نسبت به آینده امیدوار هستند و خود زندگی‌شان را طراحی می‌كنند.

ناامیدی، ویرانگر است، خلا ایجاد می‌كند و باعث انزوا می‌شود. این یكی از بدترین بیماری‌هایی است كه شخص می‌تواند به آن دچار شود. با ناامیدی شخص غیرفعال می‌شود، از همه چیز و همه كس می‌ترسد و در نهایت دچار افسردگی می‌شود.

اگر می‌خواهید آینده‌ای روشن و درخشان را به فرزندان‌تان هدیه دهید، به آن‌ها امید دهید و آن‌ها را امیدوار به زندگی بار بیاورید. كسانی كه در زندگی خود هدف دارند هیچ‌گاه دچار نومیدی نمی‌شوند. زیرا انگیزه زندگی كردن را همواره در خود زنده نگه داشته‌اند.

هدف هشتم: شاد باشد.

همه ما خواستار شاد بودن فرزندان‌مان هستیم، ولی اغلب به اشتباه تصور می‌كنیم زمانی می‌توان شاد بود كه هیچ مشكل و یا كشمكشی وجود نداشته باشد.

فرزندان‌تان را تشویق كنید كاری را كه دوست دارند انجام دهند، زیرا در این صورت می‌توانند مشكلاتی را كه بر سر راهشان ظاهر می‌شود به فرصت‌هایی تبدیل كنند و هر چه سریع‌تر به اهداف‌شان برسند. وقتی به گذشته خود برمی‌گردید متوجه می‌شوید كه هیچ موفقیتی بدون رنج و سختی به دست نیامده است. بنابراین به فرزندان‌تان یاد دهید كه زندگی را سخت نگیرند و در هر شرایطی شاد باشند.

هدف نهم: شخصیتی خوب و سالم داشته باشد.

فرزندان باید بدانند كه داشتن شخصیتی خوب و سالم چقدر اهمیت دارد. هیچ تمجیدی برای فرزندتان بالاتر از این نیست كه به او بگویند: “عجب شخصیت خوب و جذابی داری.” هر كاری انجام می‌دهیم و هر چه می‌گوییم بیانگر شخصیت ماست. جالب است بدانید دستیابی به موفقیت و تكامل در زندگی در گرو داشتن شخصیتی سالم است.

بهترین هدیه‌ای كه می‌توانید به فرزندتان بدهید این است كه خود نمونه بارزی از یك شخصیت خوب و سالم باشید، تا او با دیدن شما به تدریج دارای شخصیتی ایده‌آل شود.

هدف دهم: شوخ طبع باشد.

تمام والدین و مربیان باید برای روحیه شاد و بچگانه فرزندان خود ارزش قایل شوند و آن‌ها را از هر گونه فشارهای عصبی دور كنند.

به فرزندان‌تان بگویید همیشه بخندند و لبخند بر لب داشته باشند. شوخ طبعی باعث می‌شود روح و جسم سالم‌تری داشته باشند و بیشتر مورد توجه قرار گیرند.

ده موردی كه در بالا ذكر شد باید جزیی از زندگی فرزندتان قرار گیرد و در لحظه لحظه زندگی‌اش به كار بندد. زیرا تنها با این طرز فكر است كه او می‌تواند به سطوح برتر موفقیت دست یابد.

مهتاب علیمرادی

مجله موفقیت – شماره ۱۲۱ – خردادماه ۸۶

آوای موفقیت با مهتاب علیمرادی

روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی

مدیر مسئول و نویسنده خودسازی

۶۶۴۱۹۰۶۱(۰۲۱)

www.MahtabAlimoradi.com

telegram.me/MahtabAlimoradi

instagram.com/Mahtab.Alimoradii

درباره‌ی مهتاب علیمرادی

مهتاب علیمرادی، روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی. عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران با شماره عضویت 32444. مدیر مسئول انتشارات آوای موفقیت با مجوز 10815. نویسنده خودسازی و موفقیت. شماره تماس: 66419061

همچنین ببینید

از دوزخ زندگی ات بیرون بیا

از دوزخ زندگیت بیرون بیا! کار را با بخشش خود شروع کن. شما انسان هستی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر تمایل دارید از آخرین مقالات، فایلهای صوتی و تصویری سرکار خانم مهتاب علیمرادی با اطلاع شوید،‌ کافیست اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

عضویت 
شماره همراه جهت اطلاع‌رسانی توسط سامانه پیامکی می‌باشد.
close-link