دوشنبه , ۱۴۰۲/۱۲/۰۷
خانه / مقالات روانشناسی / سه کلید طلایی برای دستیابی به آرزوهایمان!

سه کلید طلایی برای دستیابی به آرزوهایمان!

“چه چیزی را از دست داده‌ام؟ هر چه قدر سعی می‌كنم نمی‌توانم به آن دست یابم! ذكر می‌گویم، نماز می‌خوانم، هر روز مراقبه و تمرینات یوگا انجام می‌دهم و به كلاس‌های عرفان می‌روم ولی متاسفانه هیچ بهبودی در وضعیت روحی خود احساس نمی‌كنم. چرا عشق در درونم كمرنگ است، ثروتی ندارم و از سلامتی كامل برخوردار نیستم؟ چگونه می‌توانم با روح گمشده خود مرتبط شوم؟ آیا می‌توانم به آرزوهایم دست یابم؟”

این سخنان تقریبا برای همه ما آشناست. اگر شما نیز با چنین پرسش‌هایی در ذهن خود روبه‌رو هستید حتما این مقاله را بخوانید و در زندگی خود به كار ببرید. برای رسیدن به خوشبختی و موفقیت باید به دنبال سه اصل مهم و ضروری باشید. من این عناصر كلیدی را اركان مهم شخصیتی می‌نامم: “انگیزه، هدف و خود را دوست داشتن.” بهتر است بدانید عناصری كه باعث فعال شدن و حركت نیروهای كاینات می‌شوند ریشه در همین سه اصل دارند: “انگیزه، هدف و خود را دوست داشتن”. بنابراین برای داشتن شخصیتی سالم و روحی آرام باید این اصول مهم را در شخصیت خود بپرورانید.

مطمئن باشید با داشتن چنین شخصیتی قدرت روحی شما به طور خودكار دو چندان خواهد شد. وقتی یكی از این اصول سست و شكننده شوند كل شخصیت شما همانند ساختمانی فرو می‌ریزد. بنابراین نباید در این حالت انتظار پیشرفت، سلامتی، موفقیت، بهبود روابط و دست‌یابی به آرزوهای‌تان را داشته باشید. بر عكس اگر این سه ركن اساسی را در شخصیت خود جای دهید، اطمینان داشته باشید به هر آن‌چه بخواهید دست می‌یابید!

 

انگیزه

هنگامی می‌توانید ادعا كنید قدرتمندید كه هر آن‌چه در زندگی بخواهید به راحتی بدان دست یابید. شما خود مسوول زندگی‌تان هستید و صحنه‌های آن را تنها خودتان می‌سازید. این شما هستید كه سرنوشت خود را رقم می‌زنید. برای این‌كه این كار را به خوبی انجام دهید نیاز به انرژی، قدرت و نیروی مضاعف دارید. به عبارت دیگر برای رسیدن به قله‌های موفقیت نیاز به شارژ روحی دارید تا در مقابل همه فشارها و مشكلات زندگی‌تان به خوبی بایستید و از میدان به در نروید.

همه ما برای پیشبرد اهداف‌مان به یك منبع عظیم انرژی نیاز داریم. خوشبختانه این منبع در وجود خودمان است. تنها باید اراده كنیم و آن را فعال و زنده نگاه داریم تا به راحتی ماموریت‌مان را در زندگی به انجام برسانیم.

این شور و شوق درونی است كه روح‌تان را پرواز می‌دهد و شما را به آرزوهای‌تان نزدیك می‌كند و یا به عبارتی دیگر سوخت اصلی خواسته‌ها و رویاهای‌مان همان انگیزه درونی شماست. در این حالت است كه مردم به طور ناخودآگاه به طرف‌تان جذب می‌شوند تا شما راحت‌تر بتوانید قصر رویاهای‌تان را بسازید. در این صورت تشعشعات شادی و نشاط در درون‌تان شعله‌ور می‌شوند و انگیزه‌تان برای انجام كارهای موردنظر دو چندان خواهد شد. بنابراین سایر انسان‌ها مانند یك آهن‌ربا جذب شما شده و شما را حتی از لحاظ مالی حمایت می‌كنند. در این حالت روز به روز پیشرفت می‌كنید و دیگر در وجود خود ترس و تردید احساس نمی‌كنید.

برای رسیدن به چنین نقطه‌ای بهتر است بیشتر بر روی توانایی‌های خود متمركز شوید و به جای آن‌كه به سراغ كارهایی بروید كه اصلا به انجام آن‌ها علاقه‌ای ندارید به دنبال اموری بروید كه انجام آن شور و شوق را در درون شما پدیدار سازد.

بنابراین هرگز فراموش نكنید یكی از اركان مهم رسیدن به موفقیت، داشتن انگیزه لازم برای انجام كار موردنظر است.

 

هدف

وقتی شما خواست‌ها و آرزوهای شخصی‌تان را در  ذهن بپرورانید به طور ناخودآگاه انگیزه‌تان برای رسیدن به آن‌ها دو چندان می‌شود. بنابراین همین شور و شوق درونی باعث پیشرفت شما می‌شود.

برای این كار لازم است هدف‌تان كاملا مشخص و شفاف باشد، یعنی باید كاملا بدانید چه می‌خواهید. اگر واقعا خودتان ندانید به چه چیزی دست یابید و به كجا می‌خواهید برسید مطمئنا به بیراهه خواهید رفت و یا به عبارت دیگر اگر مسیر برای شما مشخص و روشن نباشد به زودی دچار لغزش و خطا می‌شوید و قادر به ادامه كار نیستید. بنابراین اگر هدف واضح و روشنی برای خود نداشته باشید نمی‌توانید به خوبی تصمیم‌گیری كنید.

تصمیم‌گیری غلط = نتیجه بد = نرسیدن به هدف.

هنگامی می‌توانید ادعا كنید هدف‌تان كاملا واضح و شفاف است كه هیچ‌گونه شك و ابهامی در ذهن نداشته باشید و دقیقا بدانید در زندگی به دنبال چه چیزی هستید. البته بهتر است بدانید بهترین اهداف موقعی به ذهن ما خطور می‌كنند كه افكارمان از مسایل و مشكلات اضافی پاك شده باشد. بنابراین ابتدا فكر خود را پاك و خالص كنید تا بتوانید به ندای درون‌تان گوش بسپارید و در نهایت بهتر تصمیم‌گیری كنید.

برای دست‌یابی به اهداف خود روش‌های مختلفی وجود دارد: بعضی افراد از طریق “دیدن” اعمال دیگران و تجربه اندوختن متوجه می‌شوند بهترین روش برای دست‌یابی به اهداف‌شان چیست. بعضی دیگر “حس” می‌كنند چه كاری درست و چه كاری غلط است و در نهایت، گروه آخر افراد خوش‌شانسی هستند كه به طور ناخودآگاه می‌دانند چه باید بكنند و در هر لحظه چه قدمی باید بردارند.

بنابراین هنگامی كه هدف شما كاملا واضح و روشن باشد ذهن‌تان آرام شده و به طور خودكار به دنبال پیدا كردن راه‌های مناسب برای دست‌یابی به هدف‌تان می‌رود.

هدف شما از زندگی چیست؟ به چه چیزی می‌خواهید دست یابید؟ معنای زندگی از دیدگاه شما چیست؟ چه اعمالی به شما كمك می‌كند تا سریع‌تر به ذهنی آرام دست یابید؟

خود را دوست داشتن

یكی از اركان مهم برای دست‌یابی به موفقیت و خوشبختی این است كه فرد خود را همان‌گونه كه هست بپذیرد و دوست داشته باشد. حتما می‌پرسید چرا؟ دلیل آن كاملا واضح است. وقتی شما خود را دوست نداشته باشید و خود را لایق خوشبختی و شادی در زندگی ندانید، چگونه انتظار دارید به پیشرفت و سعادت نزدیك شوید!

چه موقع به این نتیجه رسیدید كه لایق دوست داشتن نیستید و در زندگی قادر به پیشرفت نخواهید بود؟

خیلی از مراجعان می‌گویند: “پدر و مادرم مرتب مرا سرزنش می‌كردند و هر روز به من می‌گفتند تو به درد هیچ كاری نمی‌خوری و به هیچ كجا نمی‌رسی”. هر چه پدر، مادر، خواهر، برادر و یا دوستان‌تان به شما گفته‌اند تمام شده است. دیگر به آن‌ها توجه نكنید. تنها به صحبت‌های درونی خود گوش بسپارید.

در مورد خود چه فكر می‌كنید و با خود چه می‌گویید؟ آیا فكر می‌كنید لایق زندگی خوب و موفق هستید؟ آیا با خود به اندازه كافی مهربان هستید؟

طرز فكرتان را نسبت به خود تغییر دهید و با افرادی رفت‌وآمد كنید كه از آن‌ها انرژی مثبت بگیرید. از افرادی كه منفی هستند،‌ مرتب از زندگی گله و شكایت می‌كنند و به هر چیزی با شك و تردید نگاه می‌كنند، دوری كنید.

آیا اكنون خود را همان‌گونه كه هستید می‌پذیرید؟ آیا می‌توانید خود را دوست داشته باشید و برای خود ارزشی قایل باشید؟ اگر پاسخ شما مثبت باشد مطمئن باشید امروز توانسته‌اید بهترین هدیه را به خود بدهید. بدون شك با این هدیه به قدرتی دست می‌یابید كه می‌توانید به تمام خواسته‌های‌تان در اندك زمان دست یابید.

مهتاب علیمرادی

مجله موفقیت – شماره ۱۳۰ – آبان‌ماه ۸۶

آوای موفقیت با مهتاب علیمرادی

روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی

مدیر مسئول و نویسنده خودسازی

۶۶۴۱۹۰۶۱(۰۲۱)

www.MahtabAlimoradi.com

telegram.me/MahtabAlimoradi

instagram.com/Mahtab.Alimoradii

درباره‌ی مهتاب علیمرادی

مهتاب علیمرادی، روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی. عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران با شماره عضویت 32444. مدیر مسئول انتشارات آوای موفقیت با مجوز 10815. نویسنده خودسازی و موفقیت. شماره تماس: 66419061

همچنین ببینید

از دوزخ زندگی ات بیرون بیا

از دوزخ زندگیت بیرون بیا! کار را با بخشش خود شروع کن. شما انسان هستی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر تمایل دارید از آخرین مقالات، فایلهای صوتی و تصویری سرکار خانم مهتاب علیمرادی با اطلاع شوید،‌ کافیست اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

عضویت 
شماره همراه جهت اطلاع‌رسانی توسط سامانه پیامکی می‌باشد.
close-link