سه شنبه , ۱۴۰۳/۰۵/۰۲
خانه / مقالات روانشناسی / چطور شادی را به زندگی خود دعوت کنیم؟

چطور شادی را به زندگی خود دعوت کنیم؟

معنا و مفهوم شادی چیست؟

شادی را نمی‌توان تنها در چند كلمه توضیح داد و از روی آن به سرعت گذشت. برخی افراد معتقدند زمانی ما احساس شادی و خوشبختی می‌كنیم كه همه چیز بر وفق مرادمان باشد و كارها همان‌طوری پیش برود كه ما می‌خواهیم. برخی دیگر می‌گویند هنگامی كه به اهداف و آرزوهای‌مان می‌رسیم به یك آرامش درونی و یا به عبارتی دیگر به شادی و خرسندی دست می‌یابیم.

همان‌طور كه می‌بینید هر فردی “شادی” را از زاویه دید خود می‌بیند و برای آن تعریف خاصی نیز دارد. واقعیت این است كه هر گاه یكی از نیازهای شما برآورده می‌شود، شما احساس خرسندی می‌كنید. به عنوان مثال اگر از لحاظ مالی ضعیف باشید، رسیدن به پول و ثروت شما را راضی و خشنود می‌كند و یا اگر تنها و بی‌كس هستید قطعا یك دوست و رفیق صمیمی می‌تواند شما را خرسند كند. به هر حال آن‌چه اهمیت دارد این است كه همه ما به دنبال كسب شادی و داشتن یك زندگی موفق هستیم و ما در این مقاله سعی می‌كنیم به جای آن‌كه در مورد شادی و تعاریف آن صحبت كنیم به شما بگوییم چگونه می‌توانید هر چه سریع‌تر با تغییر روحیات و افكار خود به یك زندگی شاد دست یابید.

 

چگونه در زندگی شاد باشیم؟

هرگز تصور نكنید روش‌های زیر به شما فرمولی جادویی ارایه داده و یا تضمینی برای كسب شادی باشند، ولی مطمئن باشید اگر آن‌ها را در زندگی خود به كار بندید به زودی شاهد تغییرات چشمگیری در زندگی خود خواهید بود.

 

بر احساسات منفی خود غلبه كنید.

اگر توجه كرده باشید یك فرد نمی‌تواند در یك زمان هم اضطراب و نگرانی داشته باشد و هم خوشحال و خندان باشد و یا دچار افسردگی و سستی بوده و در همان لحظه نسبت به انجام امور كاملا مشتاق و باانگیزه باشد.

به عبارتی دیگر یك فرد قادر نیست در یك زمان دو احساس متفاوت را تجربه كند. بنابراین اگر به راستی می‌خواهید از لحظات زندگی خود لذت برده و شاد باشید باید با تمام افكار و احساسات منفی خود مبارزه كنید. تمام آن‌ها را روی كاغذی بنویسید و برای از بین بردن آن‌ها از هیچ تلاشی دریغ نورزید. اگر به تنهایی نمی‌توانید از شر آن‌ها خلاص شوید كتاب‌هایی با موضوعات مشابه بخوانید و یا از افراد متخصص در این زمینه مدد بجویید. وقتی شما بتوانید بر احساسات منفی خود غلبه كنید به طور ناخودآگاه جای شادی در درون شما باز می‌شود. مطمئن باشید با این عمل اولین گام را برای رسیدن به شادی برداشته‌اید.

 

مشخص كنید چه چیزهایی شما را در زندگی خوشحال می‌كند.

همان‌طور كه قبلا گفتیم دید افراد در مورد شادی متفاوت است. بنابراین اگر می‌خواهید شاد باشید باید بدانید از زندگی چه می‌خواهید و چه چیزهایی شما را خرسند می‌كند. سپس آن رویا را طوری تصور كنید كه گویی قبلا اتفاق افتاده است و بعد برای رسیدن به آن بجنگید. بله درست است باید برای رسیدن به هدف‌تان با تمام مشكلات و احساسات منفی بجنگید تا روی شادی را در زندگی‌تان ببینید.

 

مثبت فكر كنید و خوشبین باشید.

شاید از خود بپرسید، چگونه می‌توانم با وجود مشكلی بزرگ و لاینحل احساس خوشحالی كنم؟ بهتر است بدانید شما می‌توانید این كار را انجام دهید، اگر طرز فكرتان را نسبت به آن موضوع تغییر دهید و خوشبین باشید. بدین صورت كه فكر كنید بالاخره راه‌حل این مشكل نیز مانند مشكلات دیگر روزی پیدا شده و به دست فراموشی سپرده خواهد شد. این نوع نگرش امید و شور و شوق را در شما دو چندان خواهد كرد.

 

ایمان داشته باشید.

شاید این موضوع به نوعی به خوشبینی مرتبط باشد. وقتی شما مثبت فكر كنید و به خدای بزرگ ایمان داشته باشید خود را تمام و كمال به او می‌سپارید و مشكلات زندگی را بزرگ نكرده و آن‌ها را گذرا می‌بینید.

 

ماموریت زندگی خود را بیابید.

اگر در زندگی خود هدف مشخص و معینی نداشته باشید كاملا سست و بی‌انگیزه می‌شوید و احتمالا توان ادامه زندگی را از دست خواهید داد. شاید افرادی را در پیرامون خود دیده باشید كه به همین علت دست به خودكشی زده‌اند، زیرا اصلا نمی‌دانند برای چه به این دنیا آمده‌اند و ماموریت‌شان در زندگی چیست؟ اگر به راستی خواهان یك زندگی شاد هستید، پس هر چه سریع‌تر ماموریت خود را در زندگی بیابید.

 

عشق بورزید.

دوستان صمیمی، همسری خوب و فامیلی دلسوز همگی بر روی رفتار ما تاثیر گذاشته و احساسات ما را تحت كنترل خود می‌گیرند. هنگامی كه با دیگران ارتباطی گرم و صمیمی داشته باشید و به آن‌ها عشق بورزید،‌ ناخودآگاه از درون احساس شادابی بیشتری كرده و مشكل‌ها به نظرتان كوچك‌تر جلوه می‌كند. بنابراین احساسات بد و منفی خود را با داشتن رابطه‌های خوب و شیرین كم‌رنگ كرده و از تمام لحظات زندگی‌تان لذت ببرید.

 

شادی خود را با دیگران سهیم شوید.

هنگامی كه شادی‌تان را با فرد دیگری سهیم می‌شوید، احساس شور و شعف در شما دو چندان خواهد شد. به عنوان مثال اگر یك فیلم كمدی را به تنهایی ببینید مطمئنا از دیدن آن لذت می‌برید ولی تصور كنید همان فیلم را در جمع چند دوست صمیمی شاهد هستید چه احساسی دارید؟ آیا از دیدن آن بیشتر شاد نمی‌شوید؟ سعی كنید در زندگی خود موفقیت‌هایی ایجاد كنید تا احساس شادمانی بیشتری كرده و از زندگی خود بیشتر بهره ببرید.

بنابراین از این لحظه به بعد دیدتان را نسبت به زندگی تغییر دهید و مطمئن باشید كه كسی جز خودتان قادر به چنین كاری نیست، شادی در زندگی حق شماست بنابراین به سادگی از كنار آن نگذرید.

مهتاب علیمرادی

مجله موفقیت – شماره ۱۶۵ – اردیبهشت‌ماه ۸۸

آوای موفقیت با مهتاب علیمرادی

روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی

مدیر مسئول و نویسنده خودسازی

۶۶۴۱۹۰۶۱(۰۲۱)

www.MahtabAlimoradi.com

telegram.me/MahtabAlimoradi

instagram.com/Mahtab.Alimoradii

درباره‌ی مهتاب علیمرادی

مهتاب علیمرادی، روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی. عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران با شماره عضویت 32444. مدیر مسئول انتشارات آوای موفقیت با مجوز 10815. نویسنده خودسازی و موفقیت. شماره تماس: 66419061

همچنین ببینید

از دوزخ زندگی ات بیرون بیا

از دوزخ زندگیت بیرون بیا! کار را با بخشش خود شروع کن. شما انسان هستی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر تمایل دارید از آخرین مقالات، فایلهای صوتی و تصویری سرکار خانم مهتاب علیمرادی با اطلاع شوید،‌ کافیست اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

عضویت 
شماره همراه جهت اطلاع‌رسانی توسط سامانه پیامکی می‌باشد.
close-link