چهارشنبه , ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
خانه / مقالات روانشناسی / روش‌های رسیدن به شادی و آرامش در زندگی مشترک

روش‌های رسیدن به شادی و آرامش در زندگی مشترک

اگر می‌خواهید یك زندگی شاد و پر از عشق را در طول زندگی خود تجربه كنید، از هیچ تلاشی برای رسیدن به آن كوتاهی نكنید. هر لحظه از زندگی‌تان را با عشق و صمیمیت سپری كنید. تنها در این صورت است كه می‌توانید از یك زندگی شاد و ایده‌آل برخوردار شوید و به همراه فرزندان‌تان به سمت تكامل و موفقیت گام بردارید. حال برای داشتن یك زندگی گرم و صمیمی به این توصیه‌ها توجه كنید:

 

۱- وفادار باشید.

یكی از پایه‌های مهم زندگی مشترك داشتن “تعهد و ایمان” است. وقتی زن و شوهر نسبت به زندگی خود تعهد نداشته باشند خیلی زود نسبت به یكدیگر بی‌تفاوت شده و زندگی‌شان رو به فروپاشی می‌رود. معتقد بودن و ایمان داشتن باعث نزدیكی بیشتر زن و شوهر شده و احتمال خطا و لغزش را نیز در آن‌ها كاهش می‌دهد.

 

۲- با یكدیگر دعا كنید.

مطمئن باشید اگر هر شب قبل از خوابیدن برای داشتن یك زندگی شاد و آرام دست به دعا بردارید، به زودی انعكاس آن را در زندگی خود شاهد خواهید بود. ارتباط برقرار كردن به طرق مختلفی مانند صحبت كردن. لبخند زدن، شوخی كردن و… صورت می‌گیرد. شما می‌توانید با گوش دادن به صحبت‌های همسرتان او را آرام كنید و حتی با پذیرفتن اشتباه خود و گفتن جمله “ببخشید” بار دیگر عشق را به زندگی‌تان هدیه بخشید. بنابراین برای محكم كردن روابط خود باید تلاش كرده و زحمت بكشید.

 

۳- كتاب‌ها و مقالاتی در این زمینه مطالعه كنید.

ساعتی از روز را به این اختصاص دهید كه با یكدیگر كتاب‌های مفیدی در ارتباط با بهبود زندگی مشترك مطالعه كنید. این كار را در یك مكان آرام و راحت انجام دهید و نقطه نظرات خود را در مورد آن‌ بدهید. اگر دارای فرزند هستید كتاب‌هایی در مورد آن تهیه كرده و با هم بخوانید. این كار را در برنامه روزانه خود بگنجانید تا شاهد اثرات مثبت آن در زندگی‌تان باشید.

 

۴- مغرور نباشید.

تكبر و غرور یكی از بدترین رفتارهایی است كه در زندگی مشترك به چشم می‌خورد. تنها نیازهای خود را نبینید. نیازهای همسرتان را نیز درك كرده و تا حد امكان آن‌ها را برآورده كنید. اغلب جدایی‌ها، ابتدا با غرور و خودشیفتگی آغاز می‌شود. در دادن عشق و محبت بخشنده باشید و آن را از طرف مقابل دریغ نورزید. شما باید مانند یك روح در دو بدن باید و برای پیشرفت و تكامل روحی همسرتان نیز تلاش كنید. آیا به راستی می‌توانید با كبر و غرور به یك زندگی شاد و آرام دست یابید؟!

 

۵- تنها از كلمات محبت‌آمیز استفاده كنید.

در هنگام شادی و آرامش همه ما می‌توانیم بسیار خوب و منطقی صحبت كنیم و طرف مقابل خودر ا به طور كامل جذب كنیم. ولی آیا قادریم همین رفتار را در مواقع تنش و عصبانیت نیز انجام دهیم؟ در این‌گونه موارد برای چند لحظه از محیط دور شوید و كمی بر اعصاب خود مسلط شوید تا به آرامش بیشتری بر احساسات منفی خود غلبه كرده و بتوانید جو را گرم‌تر و صمیمی‌تر كنید. هیچ‌گاه با طعنه و كنایه همسرتان را مورد سرزنش قرار ندهید، زیرا با این كار تنها فاصله را بین خودتان بیشتر كرده‌اید.

 

۶- از یكدیگر تشكر و قدردانی كنید.

تشكر و قدردانی از طرف مقابل، كیفیت زندگی را بالا برده و بهبود می‌بخشد. یقین داشته باشید در تمام ازدواج‌های موفق، زن و شوهر این نكته مهم را در زندگی خود رعایت می‌كنند. تشكر و سپاسگزاری بسیار راحت و آسان است ولی نیاز به تمرین دارد. سعی كنید برای تمام كارهای كوچك و بزرگ روزانه همسرتان از او تشكر كنید. این عمل، احساس خوبی را در او ایجاد كرده و او را بیشتر تشویق به كمك و همكاری با شما می‌كند.

 

۷- به یكدیگر هدیه دهید.

هر چند وقت یك‌بار به همسرتان هدیه دهید. نیاز نیست این هدیه بسیار گران‌قیمت باشد. مهم این است كه شما به او نشان دهید او را دوست دارید و برای او ارزش قایل هستید. حتی گاهی اوقات می‌توانید با یادداشتی محبت‌آمیز او را شیفته محبت خود كنید. در این زمینه می‌توانید خلاق باشید و او را همواره خوشحال كنید.

 

۸- برای زندگی‌تان خودتان تصمیم بگیرید.

خوشبخت بودن و یا نبودن دست خود ماست. ما می‌توانیم انتخاب كنیم شاد باشیم یا غمگین، عصبانی و یا آرام. پس این خود ما هستیم كه برمی‌گزینیم یك زندگی عاشقانه داشته باشیم و یا یك زندگی پر از تنش و اضطراب! این حق همه ماست كه از یك زندگی موفق و شاید برخوردار باشیم. بنابراین بیایید دیدتان را نسبت به زندگی تغییر دهید و خود بهترین‌ها را برای زندگی‌ان برگزینید.

 

۹- در مواقع سختی، آرامش خود را حفظ كنید.

همه ما باید یاد بگیریم در مواقع سختی و مواجه با مشكلات چگونه آرامش خود را حفظ كنیم. برای این كار باید نقاط ضعف خود را شناسایی كرده و روی آن‌ها كار كنیم. شاید برای غلبه بر این مشكل نیاز باشد مدت زیادی وقت صرف كنیم و حتی از متخصصین در این امر كمك بگیریم. به هر حال باید هر كاری از دست‌مان برمی‌آید انجام دهید تا نقاط ضعف خود را از بین برده و بتوانیم راحت‌تر با مسایل و مشكلات روبه‌رو شویم.

 

۱۰- با یكدیگر قرار ملاقات بگذارید.

گاهی اوقات با هم بیرون از منزل قرار بگذارید و كارهای مورد علاقه‌تان را انجام دهید. با این عمل شما به تدریج به یكدیگر نزدیك شده و به‌طور ناخودآگاه به آرامش بیشتری دست می‌یابید. خاطراتی كه در ذهن شما شكل می‌گیرد هرگز از بین نمی‌رود و روابط شما را هر چه بیشتر مستحكم‌تر خواهد كرد.

 

۱۱- برای داشتن یك زندگی خوب تمرین كنید.

برای داشتن یك زندگی خوب و سالم مانند هر كار دیگری نیاز به تمرین و پشتكار دارید. به عنوان مثال كسی كه با وزنه كار می‌كند تا بدنی قوی و ورزیده داشته باشد حداقل هفته‌ای ۳ روز كار می‌كند و همواره تصویری روشن از یك فرد قوی و خوش‌هیكل در ذهن می‌پروراند. و همین تصور، انگیزه‌اش را برای ادامه كار دو چندان خواهد كرد. شما نیز برای داشتن یك زندگی ایده‌آل نباید دست روی دست بگذارید باید تلاش كنید و برای رسیدن به آن وقت صرف كنید.

 

۱۲- به یكدیگر عشق بورزید.

عشق و احترام لازم و ملزوم یك زندگی مشترك هستند و طرفین باید این دو را در زندگی خود رعایت كنند. اگر نسبت به كسی عشق نداشته باشید، هرگز نمی‌توانید به او احترام بگذارید و اگر به كسی احترام نگذارید نمی‌توانید ادعا كنید او را دوست دارید. پس با احترام گذاشتن به همسرتان، عشق را به او هدیه دهید.

بنابراین از همین لحظه به بعد، دیدتان را مثبت كرده و در تمام لحظات زندگی غم و شادی،‌ استرس و آرامش در كنار همسرتان باشید و پشت به پشت او مشكلات را حل كنید و به سمت یك زندگی ایده‌آل گام بردارید.

مهتاب علیمرادی

مجله موفقیت – شماره ۱۵۴ – آبان‌ماه ۸۷

آوای موفقیت با مهتاب علیمرادی

روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی

مدیر مسئول و نویسنده خودسازی

۶۶۴۱۹۰۶۱(۰۲۱)

www.MahtabAlimoradi.com

telegram.me/MahtabAlimoradi

instagram.com/Mahtab.Alimoradii

درباره‌ی مهتاب علیمرادی

مهتاب علیمرادی، روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی. عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران با شماره عضویت 32444. مدیر مسئول انتشارات آوای موفقیت با مجوز 10815. نویسنده خودسازی و موفقیت. شماره تماس: 66419061

همچنین ببینید

از دوزخ زندگی ات بیرون بیا

از دوزخ زندگیت بیرون بیا! کار را با بخشش خود شروع کن. شما انسان هستی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر تمایل دارید از آخرین مقالات، فایلهای صوتی و تصویری سرکار خانم مهتاب علیمرادی با اطلاع شوید،‌ کافیست اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

عضویت 
شماره همراه جهت اطلاع‌رسانی توسط سامانه پیامکی می‌باشد.
close-link