سه شنبه , ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
خانه / مقالات روانشناسی / افراد موفق چه ویژگی‌های مشترکی دارند؟

افراد موفق چه ویژگی‌های مشترکی دارند؟

مهم نیست فرد موفق، تاجر، هنرمند، ورزشكار و یا مخترع باشد، آن‌چه اهمیت دارد این است كه تمام افراد موفق در یك سری موارد ویژگی‌های مشتركی دارند.

این خصوصیات باعث می‌شود كه آن‌ها مسایل را بهتر از دیگران ارزیابی كنند، بر مشكلات شخصی خود پیروز شوند و بهتر بتوانند رقبای خود را از میدان به در كنند.

شما نیز می‌توانید با طرز فكر آن‌ها آشنا شوید تا زندگی خود را به نحو شایسته‌ای تغییر دهید. نكته مهمی كه همواره بایستی به خاطر داشته باشید این است كه برای رسیدن به موفقیت باید از قبل خودتان را آماده سازید. در این‌جا به شما روش‌هایی را معرفی می‌كنیم تا با به كارگیری آن‌ها بتوانید در زندگی‌تان مانند افراد موفق فكر كنید، تصمیم بگیرید و در آینده‌ای نه چندان دور شاهد موفقیت‌های چشمگیری در زندگی خود باشید.

قدرت دید و تمركز بالا داشته باشید.

یكی از ویژگی‌های افراد موفق این است كه قدرت دید و تمركز بالایی دارند. نسبت به همه چیز دقیق هستند و اگر دلیل را ندانند، آن‌قدر سوال می‌كنند تا كاملا متوجه شوند. همین علاقه و كنجكاوی برای فراگیری به آن‌ها كمك می‌كند تا ذهنی فعال و خلاق داشته باشند.

فردی كه دارای ذهن خلاق است آینده را به خوبی می‌بیند و شرایط و احتمالات را به درستی ارزیابی می‌كند، كاری كه دیگران قادر به انجام آن نیستند.

شخص موفق ابتدا در مورد هر مساله‌ای به خوبی فكر می‌كند، آن را در ذهن طوری تجسم می‌كند كه گویی واقعی است، سپس با اراده‌ای قوی به سمت هدفش گام برمی‌دارد و برای رسیدن به آن از هیچ تلاشی دریغ نمی‌ورزد. جالب است بدانید اولین كسی كه با كامیون بار حمل می‌كرد، روزی در ذهنش تصور كرد اگر با كشتی بارها حمل شوند چقدر سریع‌تر بارها به مقصد می‌رسند و همین جرقه فكری باعث شد تا صنعت كشتیرانی رونق گیرد.

در زندگی خود ریسك‌های حساب شده كنید.

شاید شما داستان بعضی از افراد را شنیده باشید كه در زندگی ریسك كرده‌اند و در همان بار اول ثروتمند شده‌اند ولی بهتر است بدانید همیشه این اتفاق نمی‌افتد و این موارد جزو استثناها هستند. آن‌چه اهمیت دارد این است كه افراد موفق از ریسك كردن نمی‌ترسند و در عین حال تمام جوانب و احتمالات را نیز در نظر می‌گیرند و سپس با اراده‌ای استوار، به سوی هدفشان گام برمی‌دارند.

والدین خود را به خاطر اشتباهات‌تان سرزنش نكنید.

اگر به هدف مورد نظرتان نرسیدید والدین خود و یا دیگران را مقصر ندانید. افراد موفق وقتی به نتیجه دلخواه در كارشان نرسند، به جای این‌كه وقت‌شان را تلف كنند، گله و شكایت كنند و دیگران را مقصر بدانند، آستین‌های خود را بالا می‌زنند و دست به كار می‌شوند و خود مسوولیت اعمالشان را به عهده می‌گیرند.

قدر دیگران را بدانید.

افراد موفق خود را به تمام كسانی كه به آن‌ها كمك كرده‌اند تا از پله‌های موفقیت بالا روند، مدیون می‌دانند و همواره قدرشناس آن‌ها هستند. هنگامی كه به هدفشان می‌رسند، فراموش نمی‌كنند كه در طول راه چه كسانی در موفقیت‌شان نقش داشته‌اند. به نیروی خداوند كه همواره پشتیبان آن‌ها بوده است اعتقاد دارند. بنابراین همواره افتاده‌حال هستند و علم و ثروتی را كه كسب كرده‌اند با كمال میل با دیگران تقسیم می‌كنند.

از شكست خود درس بگیرید.

موفقیت به دنبال شكست كسب می‌شود. با درس گرفتن از اشتباهات گذشته است كه فرد می‌تواند قدم به سوی موفقیت بردارد. افراد موفق اگر در زندگی دچار اشتباهی شوند، سعی می‌كنند از آن درس بگیرند و خود را اسیر آن نكنند. آن‌ها یاد گرفته‌اند اگر در زندگی شكست بخورند، همین شكست برای آن‌ها راهی می‌شود تا به موفقیت دست یابند. خیلی از افراد موفقی را كه امروز می‌بینیم در زندگی خود شكست‌هایی خورده‌اند. تصور كنید اگر در آن موقع تسلیم می‌شدند و شروع به فعالیت مجدد نمی‌كردند. یقینا به موفقیتی كه امروز شاهد آن هستند، نمی‌رسیدند.

از تمام فرصت‌های زندگی‌تان استفاده كنید.

شاید دوست داشته باشید بدانید چگونه افراد موفق به موفقیت رسیده‌اند. بهتر است بدانید هیچ‌گونه فرمول جادویی وجود ندارد كه با به كارگیری آن بتوانید مانند آ‌ن‌ها شوید. تنها چیزی كه آن‌ها در طول زندگی فرا گرفته‌اند این است كه از تمامی فرصت‌های زندگی‌شان به نحو احسن استفاده می‌كنند، تنها بر روی افكار مثبت خود تمركز می‌كنند، تمام نگرش‌های منفی را از خود دور می‌كنند، راحت تسلیم مشكلات نمی‌شوند و در برابر تغییرات، قدرت انعطاف‌پذیری زیادی دارند.

هر گاه افراد موفق در زندگی خود با مشكلی مواجه می‌شوند سعی می‌كنند از این فرصت به خوبی استفاده كنند و تغییرات لازم را در جهت رسیدن به هدفشان اعمال كنند. درست مثل این است كه یك شهر از دید افراد موفق پر از هتل، خانه، رستوران و … است در صورتی كه از دید یك فرد معمولی در آن شهر هیچ چیز برای یك زندگی خوب موجود نیست و جایی برای پیشرفت وجود ندارد. مسلم است كه این شخص هیچ‌گاه به پیروزی نخواهد رسید زیرا خود او نمی‌خواهد اطرافش را با دقت نگاه كند و از داشته‌هایش بهره ببرد، در صورتی كه افراد موفق تمام جوانب و فرصت‌ها را می‌بینند و در مواقع مناسب از آن‌ بهره می‌برند و همواره خود را در بهترین شرایط و موقعیت می‌بینند.

كار گروهی كنید.

افراد موفق كاملا آگاهند كه برای دستیابی به موفقیت نیاز به كار گروهی دارند. برای موفق شدن نمی‌توانید به تنهایی اقدام به كار مورد نظرتان كنید. برای این منظور نیاز به افرادی دارید كه دارای استعداد، مهارت و دانش فراوان هستند. البته انتخاب اشخاص واجد شرایط نیز برای افراد موفق كار دشواری نیست.

افراد موفق در هر كاری خود را برنده می‌پندارند و از افرادی كه مرتب به آن‌ها انرژی منفی می‌دهند و آن‌ها را دچار شك و تردید می‌كنند، دور می‌شوند.

در هر موقعیتی كه هستید، دست از تلاش بر ندارید.

افراد موفق در هر موقعیتی كه قرار دارند حتی در شرایط دشوار، باز هم خود را دست كم نمی‌گیرند و دست از تلاش برنمی‌دارند. شاید در زندگی خود با افرادی برخورد كرده باشید كه با وجود این‌كه مشكلات زیادی در زندگی خود دارند، به موفقیت‌های چشمگیری نیز دست یافته‌اند. تمام این‌ها مدیون پشتكار و تمركز آن‌ها بر روی توانایی‌هایشان است. مطمئنا شما نیز می‌توانید به هر آن‌چه می‌خواهید دست یابید، تنها اگر اراده كنید.

مهتاب علیمرادی

مجله موفقیت – شماره ۱۱۷ – فروردین‌ماه ۸۶

آوای موفقیت با مهتاب علیمرادی

روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی

مدیر مسئول و نویسنده خودسازی

۶۶۴۱۹۰۶۱(۰۲۱)

www.MahtabAlimoradi.com

telegram.me/MahtabAlimoradi

instagram.com/Mahtab.Alimoradii

درباره‌ی مهتاب علیمرادی

مهتاب علیمرادی، روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی. عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران با شماره عضویت 32444. مدیر مسئول انتشارات آوای موفقیت با مجوز 10815. نویسنده خودسازی و موفقیت. شماره تماس: 66419061

همچنین ببینید

از دوزخ زندگی ات بیرون بیا

از دوزخ زندگیت بیرون بیا! کار را با بخشش خود شروع کن. شما انسان هستی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر تمایل دارید از آخرین مقالات، فایلهای صوتی و تصویری سرکار خانم مهتاب علیمرادی با اطلاع شوید،‌ کافیست اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

عضویت 
شماره همراه جهت اطلاع‌رسانی توسط سامانه پیامکی می‌باشد.
close-link