سه شنبه , ۱۴۰۳/۰۴/۰۵
خانه / مقالات روانشناسی / حال و حوصله نداری!؟

حال و حوصله نداری!؟

حال و حوصله نداری؟!!!

انجام هر کاری در آغاز راه ساده به نظر می‌رسد. زمانی که در مسیر رسیدن به موفقیت قدم می‌گذارید، چنان انگیزه و اشتیاقی برای رسیدن به سرمنزل مقصود دارید که سر از پا نمی‌شناسید و تصور می‌کنید که به سادگی به هدفتان دست خواهید یافت. اما به تدریج در ادامه مسیر با موانع و مشکلاتی مواجه می‌شوید، در چنین شرایطی است که ندایی از درونتان شما را به صرفنظر کردن از این مسیر پر پیچ و خم فرا می‌خواند. علاوه بر این عده‌ای هم مدام آیه یأس می‌خوانند و از شما می‌خواهند که از پیمودن این راه پر فراز و نشیب دست بکشید.

هرگاه از انگیزه سخن به میان می‌آید، در واقع دلیل یا چرایی انجام یک کار اهمیت پیدا می‌کند. گاهی اوقات با اینکه خواسته یا هدف مشخصی دارید، اما میل و رغبت چندانی برای دنبال کردن خواسته خود و رسیدن به سرمنزل مقصود ندارید.

درست در چنین وضعیتی است که بی‌انگیزگی به سراغتان می‌آید و شما را از دنبال کردن خواسته و هدفی که دارید، باز می‌دارد. در چنین شرایطی بهتر است به دنبال دلایلی قوی‌تر و موثرتر باشید تا در سایه عنصر انگیزه، به خواسته‌تان جامه عمل بپوشانید. همچنین می‌توانید خواسته یا هدفی دیگر را برای خود برگزینید، هدفی که واقعاً انگیزه‌بخش باشد و شور و شوق حرکت را در وجودتان زنده کند.

کاری را که می خواهید، انجام دهید یادداشت کند و آن را تجزیه و تحلیل کنید. کافی است سود و زیان آن‌ها را با هم مقایسه کنید.

بعد از آن نوبت به برنامه ریزی می رسد.تایم دقیق انجام هرکاری را باید بنویسد و تحت هر شرایطی به آن پایبند باشید.

بهتر است کار مورد نظر را ساده کنید. اگر به جای هدف‌های بسیار بزرگ و غیر واقعی، هدف‌های واقعی و تقریباً ساده را انتخاب کنید، کار به ظاهر انجام نشدنی، ساده می‌شود.

تصور کنید یک کتاب قطور در مقابل شما قرار دارد و باید آن را تا آخر ماه بخوانید. حتماً به نظرتان کار دشواری می‌آید. اما بهتر است بدانید شما می‌توانید به جای اینکه خودتان را از ابتدا بترسانید و بزرگی کار مانع پیشرفت شما شود، ذره‌ذره کار را آغاز کنید. وقتی دست به کار شوید و چند صفحه را بخوانید احتمال اینکه علاقه‌تان بیشتر شود بسیار بیشتر می‌شود.

همین روش باعث می‌شود که انگیزه کافی در شمابه‌وجود آید و بتوانید در این زمان‌های کوتاه، کتاب را به راحتی به به پایان برسانید.

شما می‌توانید از این روش برای سایر کارهایتان استفاده کنید و دیگر از انجام کارها طفره نروید.

در این میان دست از منفی‌نگری بردارید و مثبت فکر کنید.

اگر قرار است منزلتان را تمیز کنید. به جای اینکه از همان ابتدا بگویید،«وای این همه کار، من که نمی‌تونم اصلاً حوصله ندارم». بهتر است کار را به آرامی شروع کنید، تا کم کم انگیزه بگیرید و با علاقه کار را به انجام برسانید.

با گفتن جملات منفی، فقط شور و شوق لازم را از خودتان می‌گیرید و از کارتان عقب می‌مانید.

هر موقع با افکار منفی مواجه شدید آن افکار را یادداشت کنید. با نوشتن این امکان را پیدا خواهید کرد که افکار و احساساتتان را به طرز شگفت‌آوری تغییر دهید.

بعد از نوشتن افکار مزاحم و منفی خود سعی کنید یک سری افکار مثبت را جایگزین آن‌ها کنید. برای مثال، به جای اینکه بگویید،«وای این همه کار، من که اصلاً حوصله ندارم»، بگویید،«مجبور نیستم همه کارها را همین الان انجام بدهم مقداری از آن را الان و بقیه را به فردا موکول می‌کنم».

همرازان عزیز، وقتی شما مقداری از کار را شروع کنید، ناخودآگاه احساستان بهتر می‌شود و انگیزه‌تان برای باقی کار مضاعف می‌شود.

یادتان باشد که شما تنها کسی هستید که باید به خودتان تلقین کنید که می‌توانید بدون داشتن روحیه مناسب هم انگیزه لازم را در درون خود تقویت کنید.

 

آوای موفقیت با مهتاب علیمرادی

روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی

مدیر مسئول و نویسنده خودسازی

۶۶۴۱۹۰۶۱(۰۲۱)

www.MahtabAlimoradi.com

telegram.me/MahtabAlimoradi

instagram.com/Mahtab.Alimoradii

درباره‌ی مهتاب علیمرادی

مهتاب علیمرادی، روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی. عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران با شماره عضویت 32444. مدیر مسئول انتشارات آوای موفقیت با مجوز 10815. نویسنده خودسازی و موفقیت. شماره تماس: 66419061

همچنین ببینید

از دوزخ زندگی ات بیرون بیا

از دوزخ زندگیت بیرون بیا! کار را با بخشش خود شروع کن. شما انسان هستی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر تمایل دارید از آخرین مقالات، فایلهای صوتی و تصویری سرکار خانم مهتاب علیمرادی با اطلاع شوید،‌ کافیست اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

عضویت 
شماره همراه جهت اطلاع‌رسانی توسط سامانه پیامکی می‌باشد.
close-link