چهارشنبه , ۱۴۰۲/۰۱/۰۲
خانه / مقالات روانشناسی / چگونه به فرزندانمان عشق بورزیم؟

چگونه به فرزندانمان عشق بورزیم؟

فرزندان، مهم‌ترين يادگاري هستند كه ما در اين جهان بر جاي مي‌گذاريم و تنها خاطره‌اي كه در ذهن آن‌ها باقي مي‌ماند، عشقي است كه شما امروز نثارشان مي‌كنيد. در اين‌جا هفت روش مهم را به شما نشان مي‌دهيم تا با به كارگيري آن‌ها در زندگي، بتوانيد عشق‌تان را بي‌قيد و شرط به فرزندانتان هديه كرده و ستون‌هاي تربيتي آن‌ها را هر چه محكم‌تر بنا كنيد.

 

۱- با فرزندانتان اوقات بيشتري را سپري كنيد.

عاشقانه‌ترين هديه‌اي كه شما مي‌توانيد به فرزندانتان بدهيد، اوقاتي است كه با آن‌ها سپري مي‌كنيد. در اين حالت است كه تبادل دو طرفه عقايد و احساسات، امكان‌پذير مي‌شود. هنگامي كه با يكديگر صحبت مي‌كنيد،‌ آن‌ها مي‌آموزند چگونه ارتباطي سازنده برقرار كنند و چطور روابطشان را با شما گسترش دهند.

از مهماني‌هاي دوستانه كودكان و نوجوانانتان لذت ببريد. با يكديگر كاردستي درست كنيد و چيز جديدي خلق كنيد. از كنار هم بودن نهايت لذت را ببريد. هنگامي كه با يكديگر هستيد، مطمئنا اين فرصت را پيدا مي‌كنيد كه دست به فعاليت‌هاي لذت‌بخشي بزنيد كه تا ابد در ذهن آن‌ها باقي خواهد ماند.

 

۲- براي فرزندانتان بهترين الگو باشيد.

همه بچه‌ها نياز به يك الگو دارند تا بتوانند مانند آن عمل كنند. بنابراين شما به عنوان يك پدر و مادر خوب، رفتاري را كه دوست داريد فرزندانتان داشته باشند، در عمل به آن‌ها نشان دهيد تا الگوي مناسبي براي آن‌ها باشيد. هنگامي كه اشتباهي از شما سر مي‌زند، فورا آن را بپذيريد و عذرخواهي كنيد. به آن‌ها نشان دهيد كه براي رسيدن به هدفتان از هيچ تلاشي دريغ نمي‌كنيد و در مقابل فشارها و سختي‌هاي زندگي مقاوم هستيد.

ما از طريق اعمال خود بيشتر روي بچه‌ها تاثير مي‌گذاريم تا اين‌كه فقط با آن‌ها صحبت كنيم. پدر و مادر اولين قهرمانان زندگي بچه‌ها هستند، بنابراين طرز رفتار امروز شما، چگونگي رفتار فرزندانتان را در آينده ترسيم مي‌كند.

 

۳- به صحبت‌هاي آن‌ها با دقت گوش دهيد.

پيامي كه كودك با صحبت كردن مي‌خواهد به شما بدهد،‌ بسيار حائز اهميت است. هنگامي كه شما به صحبت‌هاي آن‌ها با عشق و علاقه گوش مي‌كنيد، اعتماد به نفسشان را زياد مي‌كنيد. آن‌ها همان طور كه نيازهاي خود را ابراز مي‌كنند، دوست دارند در مورد موفقيت‌هايشان نيز با شما صحبت كنند تا مورد تشويق قرار گيرند.

هم اندازه فرزندان كوچك خود شويد و با چشم، گوش و با تمام وجود به آن‌ها گوش فرا دهيد. از اين طريق شما به راحتي مي‌توانيد احساسات آن‌ها را درك كنيد. مطمئن باشيد اگر امروز با دقت به حرف‌هاي فرزندانتان گوش كنيد، در آينده آن‌ها نيز براي صحبت‌هاي شما ارزش قايل خواهند شد.

 

۴- آن‌ها را با عشق و علاقه تربيت كنيد.

براي بچه‌ها مقرراتي در نظر نگيريد كه آن‌ها را تحت فشار قرار دهد و احساس كنند كه قادر به تصميم‌گيري و انتخاب نيستند.

آن‌ها بايد متوجه شوند گر چه شما با بعضي از اعمال آن‌ها موافق نيستيد ولي اين موضوع دليل بر اين نيست كه شما آن‌ها را دوست نداريد. تربيت، توام با عشق و علاقه به آن‌ها مي‌آموزد كه به ديگران عشق و محبت داشته باشند و احساس آزادي عمل بيشتري در خود كنند. در اين حالت، استعدادهاي دروني آن‌ها شكوفا شده و دنياي پيرامون خود را راحت‌تر كشف خواهند كرد.

 

۵- آن‌ها را تشويق كنيد.

با تشويق فرزندان خود، اعتماد به نفس را در آن‌ها افزايش دهيد. آن‌ها را براي موفقيت‌هايي كه كسب مي‌كنند، استعدادها و مهارت‌هاي خاصي كه دارند، مورد تشويق و تاييد قرار دهيد. درست همان موقع كه فرزندانتان مشغول انجام كار خوبي هستند، به آن‌ها بگوييد كه چقدر خوشحاليد و به آن‌ها افتخار مي‌كنيد.

بچه‌ها بايد بدانند كه براي اميدها و آرزوهايشان ارزش قايل هستيد و آن‌ها را براي رسيدن به اهدافشان ياري مي‌كنيد. اگر فرزندان را از لحاظ روحي، رواني و احساسي حمايت كنيد، مطمئنا آن‌ها را براي داشتن يك زندگي متعادل در آينده آماده خواهيد كرد.

 

۶- تجربيات زندگي خود را به آن‌ها منتقل كنيد.

همه ما در زندگي خاطرات با ارزشي داريم كه مايليم آن‌ها را براي فرزندانمان تعريف كنيم و به آن‌ها بگوييم كه چگونه واكنش‌ها و تصميم‌گيري‌هايمان در زندگي، ما را به اين مرحله رسانده است. اين تجربيات همواره در ذهن آن‌ها باقي خواهد ماند و مانند مربي دلسوز، آن‌ها را در زندگي‌شان هدايت مي‌كند.

بسياري از تجربياتي كه شما در زندگي داشته‌ايد،‌ احتمالا فرزندانتان نيز با آن‌ها در زندگي خود مواجه خواهند شد. انتقال تجربيات شما به آن‌ها باعث مي‌شود تا فرزندان بتوانند در زندگي تصميم‌هاي درستي بگيرند و از اشتباهات غيرضروري پرهيز كنند. باارزش‌ترين چيزي كه شما مي‌توانيد براي فرزندان خود به يادگار بگذاريد، دفترچه خاطراتي است كه در آن تمام حوادث و اتفاق‌هاي زندگي‌تان را نوشته‌ايد و به طور واضح توضيح داده‌ايد كه اين تجربيات چگونه مسير زندگي شما را تغيير داده است.

 

۷- به فرزندانتان بي‌قيد و شرط عشق بورزيد و آن‌ها را حمايت كنيد.

شما نبايد موقعي به فرزندان خود عشق بورزيد كه كار خوبي انجام مي‌دهند و يا رفتار شايسته‌اي دارند، بلكه عشق هديه‌اي خدادادي است كه بايد بدون قيد و شرط به فرزندانتان نثار كنيد. بگذاريد بچه‌هايتان بدانند كه شما در هر موقعيت و شرايطي عاشق آن‌ها هستيد، در اين حالت است كه آن‌ها به شما اعتماد كرده و احساس امنيت خاطر پيدا مي‌كنند و در نتيجه هر گاه با مشكلي مواجه شوند، فورا آن را با شما مطرح مي‌كنند و به دنبال راه‌حل مي‌گردند.

بچه‌ها هنگامي مي‌توانند در زندگي خود تصميم‌گيري صحيح داشته باشند و به دنبال كشف چيزهاي جديد بروند كه در خود احساس آزادي عمل كنند. در اين صورت است كه آن‌ها به مرور زمان درمي‌يابند كه خود مسوول زندگي‌شان هستند و براي رسيدن به اهدافشان بايد استوار و ثابت قدم باشند. آن‌ها بايد اين آزادي را داشته باشند كه شكست بخورند، بدون اين‌كه مورد بازخواست قرار گيرند. عشق ورزيدن بي‌قيد و شرط به آن‌ها باعث مي‌شود كه فرزندان بياموزند براي رسيدن به قله‌هاي موفقيت، بايد قاطعيت و در عين حال انعطاف‌پذيري را در خود تقويت كنند. تمام نيازها، آرزوها و انتظارات فرزندان شما در يك لغت خلاصه مي‌شود و آن هم عشق است. بنابراين هنگامي كه با آن‌ها زندگي مي‌كنيد و نقش شما در زندگي آن‌ها بسيار پررنگ است، به آن‌ها عشق بورزيد. مطمئن باشيد عشق و محبتي كه شما امروز به فرزندانتان مي‌ورزيد، تاثير آن تا چندين نسل باقي خواهد ماند.

مهتاب علیمرادی

مجله موفقیت – شماره ۱۰۱ – مرداد ۸۵

آوای موفقیت با مهتاب علیمرادی

روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی

مدیر مسئول و نویسنده خودسازی

۶۶۴۱۹۰۶۱(۰۲۱)

www.MahtabAlimoradi.com

telegram.me/MahtabAlimoradi

instagram.com/Mahtab.Alimoradii

درباره‌ی مهتاب علیمرادی

مهتاب علیمرادی، روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی. عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران با شماره عضویت 32444. مدیر مسئول انتشارات آوای موفقیت با مجوز 10815. نویسنده خودسازی و موفقیت. شماره تماس: 66419061

همچنین ببینید

از دوزخ زندگی ات بیرون بیا

از دوزخ زندگیت بیرون بیا! کار را با بخشش خود شروع کن. شما انسان هستی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر تمایل دارید از آخرین مقالات، فایلهای صوتی و تصویری سرکار خانم مهتاب علیمرادی با اطلاع شوید،‌ کافیست اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

عضویت 
شماره همراه جهت اطلاع‌رسانی توسط سامانه پیامکی می‌باشد.
close-link