چهارشنبه , ۱۴۰۳/۰۲/۰۵
خانه / مقالات روانشناسی / راز موفقیت قدرتمندان در چیست؟

راز موفقیت قدرتمندان در چیست؟

هر فردی قدرت را در چیزی می‌بیند. افراد قدرتمند در جهان بسیارند. اگر از چند نفر از آن‌ها بپرسید قدرت از دیدگاه شما به چه معنایی است به پاسخ‌های متفاوتی دست خواهید یافت.

در واقع قدرت از دیدگاه تك‌تك شما متفاوت است. بسیاری از مردم قدرت را در پول و ثروت می‌بینند. البته شاید در ظاهر این‌طور به نظر بیاید ولی حقیقت امر این طور نیست. پول و قدرت دو مقوله جدا از هم هستند. با پول می‌توانید تنها اشیا را خریداری كنید ولی با قدرت می‌توانید به تمام آرزوها و اهداف‌تان دست یابید.

بهتر است بدانید قدرتمند بودن گناه نیست، علی‌رغم تمام تصورات و نگرش‌های اشتباه در جامعه، قدرتمند بودن امری بسیار پسندیده است. ولی این‌كه چگونه از این قدرت استفاده كنید، مهم است.

اگر به راستی می‌خواهید در تمام طول عمر خود شخصی قدرتمند باشید،‌ ابتدا این سوال را از خود بپرسید: “چه چیزی مرا قدرتمند می‌كند؟ مطمئن باشید تا زمانی كه به طور كاملا شفاف ندانید چه می‌خواهید، قادر نخواهید بود به هر آن‌چه می‌خواهید دست یابید.

به افراد قدرتمند پیرامون‌تان نگاه كنید. فكر می‌كنید آن‌ها در چه چیزی مشترك هستند. تقریبا همه آن‌ها در زندگی برای خود هدف مشخصی دارند و با قدرت درونی خاصی كه در خود ایجاد كرده‌اند ناخودآگاه بر روی دیگران تاثیر گذاشته و خیلی زود به اهداف‌شان دست می‌یابند. شاید تصور كنید این افراد دارای قدرت جادویی هستند كه با به كارگیری آن در زندگی خود خیلی سریع به هر آن‌چه می‌خواهند، می‌رسند. ولی بهتر است بدانید كه آن‌ها این قدرت را در خود ایجاد كرده‌اند و كاملا می‌دانند از زندگی چه می‌خواهند. شاید شما نیز خواهان آن باشید كه در حرفه، هنر و یا در هر زمینه‌ای كه مایلید به پیشرفت‌هایی دست یابید. برای این كار باید در وهله اول هدف‌تان را واضح و روشن تعیین كنید. همه دوست دارند ثروتمند، قوی، سالم، زیبا و … باشند ولی دقیقا نمی‌دانند چه كنند. برای رسیدن به این اهداف باید آن‌ها را اولویت‌بندی كنید و در یك زمان چند هدف نداشته باشید، چون در این صورت قدرت تمركز خود را از دست می‌دهید و دیرتر به آرزوی‌تان می‌رسید.

هنگامی كه شما در ذهن‌تان هدفی مشخص داشته باشید به طور ناخودآگاه قدرتی پیدا می‌كنید كه شما را خیلی راحت‌تر به هدف‌تان نزدیك می‌كند. برای رسیدن به این مرحله كمی فكر كرده و خود را به طور كامل ارزیابی كنید. نقاط قوت و ضعف خود را صادقانه مشخص كنید. در واقع تعیین كنید چه چیزهایی در زندگی برای شما ارزش دارد و چه اعمالی را دوست ندارید. سپس با قدرت فراوان بر روی نقاط قوت خود تمركز كنید.

به توانایی‌های خود خوب دقت كنید. برخی افراد توانایی‌های بسیاری در كارهای هنری دارند ولی مشغول انجام كار دیگری هستند. این افراد نه از شغل خود لذت می‌برند و نه به پیشرفت‌های چشمگیری در حرفه خود دست می‌یابند. بنابراین با استفاده از توانایی‌ها و استعدادهای خود می‌توانید هر چه سریع‌تر به قدرت درونی خود دست یافته و به موفقیت برسید.

به محض این‌كه هدف‌تان معلوم شد در مرحله بعدی باید به دنبال راه‌كارهایی باشید كه شما را خیلی زود به اهداف‌تان برساند. این شما هستید كه برای زندگی و آینده خود برنامه‌ریزی می‌كنید. بنابراین وقت را از دست ندهید و بهترین‌ها را برگزینید. مطمئن باشید اگر هزاران نفر به شما پند و اندرز دهند ولی شما خود تصمیم نگیرید، هرگز موفق نخواهید شد.

در هنگام برنامه‌ریزی به این موارد توجه كنید:

اطلاعات لازم را كسب كنید.

كلید اصلی رسیدن به موفقیت كسب دانش در آن زمینه است. برای قدرتمند شدن و رسیدن به هدف باید در آن زمینه اطلاعات لازم را كسب كنید و با تمام وجود خواهان رسیدن به آن باشید. كافی نیست تنها بگویید دوست دارم به فلان چیز در زندگی‌ام دست یابم ولی در عین حال دست روی دست بگذارید و هیچ اقدامی نكنید. به افراد قدرتمند پیرامون‌تان نگاه كنید و ببینید آن‌ها چگونه مسیر زندگی‌شان را هموار می‌كنند و حتی در صورت لزوم تغییر رویه می‌دهند و سرانجام نیز با تحقیق و كسب اطلاعات لازم مسیر صحیح را پیدا می‌كنند. پیش از هر اقدامی بهتر است تمام جوانب را در نظر بگیرید و نتایج آن‌ را بررسی كنید. حتی اگر لازم دیدید با افراد موفق در آن زمینه گفت‌وگو كنید و بالاخره برای كسب اطلاعات لازم از هیچ تلاشی دریغ نورزید.

صبر و تحمل داشته باشید

نظم و پشتكار لازم و ملزوم یكدیگر هستند. برای این‌كه بتوانید سریع‌تر به اهداف‌تان برسید باید نظم و ترتیب داشته باشید و برای رسیدن به موفقیت صبر و تحمل از خود نشان دهید. به عنوان مثال تنها عده معدودی دارای ثروت‌های آن‌چنانی هستند و آن را نیز از پدران خود به ارث برده‌اند، ولی اكثریت جامعه این طور نیستند و باید با كوشش، تلاش و صبر و تحمل به اهداف‌شان برسند.

همواره اقدامات لازم را انجام دهید، گام‌های اولیه را بردارید و بعد منتظر شوید. عجله نكنید. درست مانند یك شكارچی عمل كنید. او گاهی اوقات مجبور است ساعت‌ها بی‌حركت منتظر شود تا بالاخره شكار نزدیك شود و با اولین گلوله آن را از آن خود كند!

اراده و عزم راسخ داشته باشید.

همان طور كه قبلا اشاره كردم، تنها خواستن چیزی كافی نیست. باید خود دست به كار شوید و با اراده و عزم راسخ مسیرتان را هموار كنید و هرگز نومیدی را به دل راه ندهید. مطمئن شوید كه با به كارگیری این موارد در زندگی خود هر چه زودتر به خواسته‌های قلبی‌تان نزدیك‌تر می‌شوید و شما نیز خیلی زود به گروه قدرتمندان خواهید پیوست.

هدف‌تان را جذب كنید.

بهتر است بدانید وقتی با قانون جذب آشنا می‌شوید به زودی درمی‌یابید كه انسان با طرز فكر و نگرش خود قادر است خوبی‌ها و بدی‌ها را به سمت خود جذب كند. برای روشن شدن این مطلب به این ۳ مثال توجه كنید.

الف: روابط

اگر در حال حاضر از روابط‌تان راضی نیستید به این دلیل است كه خود این‌طور خواسته‌اید. اگر در زندگی نمی‌توانید شخصی مناسبی را به عنوان دوست یا همسر انتخاب كنید، به این علت است كه خود تصمیم نگرفته‌اید و یا این‌كه اصلا نمی‌دانید فرد ایده‌آل شما چه كسی است؟!

ب: شغل

حتما در زندگی خود با افرادی مواجه شده‌اید كه از شغل‌شان راضی نیستند و هیچ تلاشی نیز برای تعویض آن نمی‌كنند. چون در ذهن‌شان این تصور را جا انداخته‌اند كه تا آخر عمر مجبورند همان كار را ادامه دهند، بنابراین مطمئنا چیزی فراتر از آن شغل نصیب‌شان نخواهد شد.

ج: سلامتی

اگر سلامت نیستید و اضافه وزن دارید، احتمالا تصور می‌كنید در زندگی محكوم به این وضعیت هستید و راه چاره‌ای ندارید و یا این‌كه فكر می‌كنید استحقاق طول عمر و یا زندگی سالم را ندارید، البته این طرز فكر بیانگر این حقیقت است كه شما فاقد اعتماد به نفس هستید.

تمامی این مثال‌ها حاكی از این واقعیت است كه شما با طرز فكر خود، مسیر زندگی‌تان را تعیین می‌كنید. وقتی در ذهن‌تان مرتب این فكر را می‌پرورانید كه لایق یك همسر مناسب و ایده‌آل نیستید پس چه طور از كاینات انتظار دارید به شما چنین فردی را نشان دهد؟

وقتی به توانایی‌های خود شك دارید و تصور می‌كنید لایق حقوق و مزایای بالاتر نیستید چگونه انتظار دارید به شغل ایده‌آل‌تان دست یابید؟

احتمالا با این‌گونه موارد در زندگی خود بسیار مواجه شده‌اید. اكنون نوبت آن رسیده كه با خود صادق باشید و از خود بپرسید آیا به زندگی ایده‌آل‌تان دست یافته‌اید؟ اگر پاسخ‌تان منفی است از حالا به بعد روش زندگی‌تان را تغییر دهید و هر آن‌چه را كه خواهان آن هستید در ذهن بپرورانید و از افكار و نیات منفی پرهیز كنید.

اگر به راستی خواهان عشق، محبت و مهربانی در روابط‌تان هستید، این ویژگی‌ها را در وجودتان متبلور سازید و به همه كس عشق و محبت بدهید تا به طور ناخودآگاه این ویژگی‌ها را به سمت خود جذب كنید.

اگر به دنبال شغل مناسب با درآمدی بالا هستید خود را سزاوار داشتن چنین شغلی بدانید. تنها به نكات مثبت و سازنده آن فكر كنید تا همان‌ها را جذب كنید و به رویاهای‌تان دست یابید.

اگر از تناسب ‌اندام برخوردار نیستید از همین لحظه كار را آغاز كنید. برای تغذیه‌تان برنامه‌ریزی كنید و به فكر سلامتی‌تان باشید و یقین داشته باشید كه این طرز فكر شماست كه بر روی سلامت جسم و روح‌تان تاثیر می‌گذارد.

هیچ‌گاه از زندگی و سرنوشت خود گله و شكایت نكنید. برای وجود خود ارزش قایل شوید، خود را محق داشتن یك زندگی خوب و سالم بدانید و همواره با قدرت زندگی كنید.

مهتاب علیمرادی

مجله موفقیت – شماره ۱۴۴ – خردادماه ۸۷

آوای موفقیت با مهتاب علیمرادی

روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی

مدیر مسئول و نویسنده خودسازی

۶۶۴۱۹۰۶۱(۰۲۱)

www.MahtabAlimoradi.com

telegram.me/MahtabAlimoradi

instagram.com/Mahtab.Alimoradii

درباره‌ی مهتاب علیمرادی

مهتاب علیمرادی، روانشناس و مشاوره خانواده و پیشرفت فردی. عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران با شماره عضویت 32444. مدیر مسئول انتشارات آوای موفقیت با مجوز 10815. نویسنده خودسازی و موفقیت. شماره تماس: 66419061

همچنین ببینید

از دوزخ زندگی ات بیرون بیا

از دوزخ زندگیت بیرون بیا! کار را با بخشش خود شروع کن. شما انسان هستی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر تمایل دارید از آخرین مقالات، فایلهای صوتی و تصویری سرکار خانم مهتاب علیمرادی با اطلاع شوید،‌ کافیست اطلاعات زیر را تکمیل نمایید.

عضویت 
شماره همراه جهت اطلاع‌رسانی توسط سامانه پیامکی می‌باشد.
close-link